Czym jest psychoterapia?

Czy kiedyś miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeśli tak to nie jesteś jedyny. Według psychoterapeuta kielce nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z poważną przypadłością, utratą wagi albo rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, utratą pracy, śmiercią najbliższej osoby, stresem czy nadużywaniem alkoholu. Wszystkie te problemy są często destrukcyjne dla człowieka.

Czym jest psychoterapia?

Psycholog może pomóc w uporaniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej produktywnie, zdrowiej i w pełni satysfakcji. W czasie terapii psycholog używa naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre przyzwyczajenia. Występuje kilka podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować jego własne problemy.  Proces ten oparty jest na współpracy i rozmowie. Pacjent ma zagwarantowane otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób osądzał.

Wraz z psychologiem będziesz działać po to, żeby zidentyfikować i wyeliminować wzory zachowania, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać aktualne problemy, ale uposaża w nowe umiejętności, aby lepiej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Z powodu błędnego pojęcia o tym czym jest psychoterapia, wiele osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją fakty i nie opierają się na mitach, to ludzie zazwyczaj czują się zagubieni przed podjęciem próby leczenia. Warto pokonać strach, ponieważ jeśli poziom życia nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez długi czas. Inni natomiast mogą odczuwać potrzebę pomocy w chronicznej chorobie, która wpływa na układ emocjonalny i zdrowie psychiczne. Są też potrzebujący szybkiego rozpoznania swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z widmem rozwodu, syndromem pustego gniazda, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *